ANTİK ÇAGDAN UZAY MADENCİLİGİNE YOLCULUK .. - TeknoVizyoner Popüler teknolojiyi eleştirel yorumlayan blog sitesi
ANTİK ÇAGDAN UZAY MADENCİLİGİNE YOLCULUK  ..

ANTİK ÇAGDAN UZAY MADENCİLİGİNE YOLCULUK ..

Share This
Şüphesiz insanlık olarak bugün elimizdeki bir cep telefonuyla 10 bin km ötedeki yakınlarımızla görüntülü iletişim kurabilmeyi başarabilmek aslında hiçte kolay olmadı çokça zorlu şartlardan geçtik , bugünde kısmen yaşadığımız dünyada toplu ölümler kitlesel saldırılar ve niceleri.. 
Bunlar olmaya devam ederken birileride bilimsel gelişmeler yapmaya devam etti ve bugün kullanmakta olduğumuz otomobiller , cep telefonları , uçaklar gibi teknolojik aletlerin kısmende olsa bir sonucu haline geldiler . Yakın bir zamanda uzayda serbest dolaşan bir astreodin üstüne japonların geliştirmiş olduğu bir uzay aracı indirildi peki bu neden bu kadar önemli ? 
Bunun önemi anlamak için biraz geçmişe gitmekte fayda var mesela M.Ö 3000'lere ..Antik çağın dünyasında insanlık çokca keşiflerde bulunmuş bunlardan biriside madenlerin keşfi bugün ortadoğu olarak tabir edilen  Mezopotamya bölgesi , bugüne nazaran oldukça farklı bir yapıdaydı , dünyadaki ilk medeniyetlerin temeli olarak kabul  edilen bu bölge elbette bir çok ilkleri barındırması çok normaldi . Antik çağ insanları M.Ö 3000'lerde bakır ve kalayı karıştırarak yeni bir bileşim keşfederek yeni bir çağın başlamasına sebep oldular .


Tunç(Bronz) çağı , yeni bileşim yeni bir çağı aralarken antik çağda madenciliği tetikledi ve insanların keşifler yapmasını  endüstriyel devrime geçişide dolaylı yoldan etkilemiş oldu.
2018'e baktığımızda farkettiyseniz antik çağ insanlarının yaptığı bu önemli keşfin benzerini bugün uzaydaki gelişmelerle yaşıyoruz , bugün japonların geliştirdiği Hayabusa 2 uzay robotunu göktaşına indirerek yeni keşiflere adım adım yaklaşıyoruz üstünde çeşitli araştırma gereçleri sayesinde elementleri analiz ederek çeşitli veriler toplayacak , dün geçmişimiz bakırdan alet kap yaparken bugün bir çok karmaşık sistemin bulundugu gelişmiş uzay araçlarını yapabilir hale geldi , devir hızla değişiyor yeni bir çağ uzay çağı .

Ayrıca Barış Özcan'ın uzay madenciliğiyle ilgili yaptığı videoyada buradan ulaşabilirsiniz .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages