ELEKTRİK VAZGEÇİLMEZİMİZ OLUCAK ! - TeknoVizyoner Popüler teknolojiyi eleştirel yorumlayan blog sitesi
Benzinli otomobillerin tarihi 1 asırı geçti ardından 1976 yılında patenti alınan dizel motorlarda yarım asıra yakın bir geçmişi olsada artık fazla geliştirilecek yanları kalmadı . 2000'li yılların başlarında çeşitli otomobil firmaları konsept elektrik otomobilleri sergilemeye başlasalarda ne yazık ki hayal olmaktan öteye gidemediler böyle olmasının nedeni kimilerine göre petrol şirketlerinin otomobil firmaları üstünde yaptıkları baskıdan dolayı olduğunu söylentiler arasında herneyse biz asıl konumuza gelelim siz yakın bir gelecekte elektrik otomobil almayı düşünür müsünüz dilerseniz bunun cevabını arayalım ..
Elektrik motor teknolojisi tarihi aslında 1819'a kadar gidiyor fakat bugünlere geliştirilerek içten yanmalı motorlara göre daha yüksek verim elde ediliyor .Yakın bir zamana kadar yakın gelecekte firmaların pekte gündeminde olmayan elektrikli otomobil üretme fikri TESLA'yla birlikte biraz daha öne çekilerek otomobil firmalarının gündemini oluşturdu  . 
Elektrikli otomobiller dizel ve benzliye göre daha az parça kullanıldığı için üretimi daha ucuz fakat pil maliyeti fazla olduğu için şuan biraz tuzlu fiyatlara satılıyor .

DİZEL VE BENZİLİ ARAÇLARA GÖRE FARKLARI NELER ?

Özellikle dizel araçların yıllık periyodik bakım maliyeti benzine oranla biraz fazla fakat elektrikli araçlarda ise hareketli ve aşınan parça sayısı nerdeyse hiç olmadığı için sadece batarya kontrolü yazılım güncellemesi dışında ekstra bir değişim veya bakım yapılmıyor .
Yakıt tüketimi konusunda şuan elektrik araç sarj istasyonları ülkemizde çok yaygın değil o yüzden biraz zamana ihtiyacı var .

BATARYA ÖMRÜ VE ŞARJ İSTASYON ALTYAPISI NE DURUMDA ?

Amerika pazarında şarj istasyonları oldukça yaygın fakat ülkemizde henüz tam oturmadı , yakın bir zamanda Elon Musk bu sorunlara da çözüm bulmak için ülkemize geldiğini hatırlatalım . Gelelim batarya konusuna genel olarak şirketler şuanda 5 sene batarya ömrü sunuyor fakat kiralama yaparak maliyeti daha aza indirebilirsiniz genel olarak elektrikli araçların ortalama menzilleri 350 km civarı kadar yol gidebiliyor .Son olarak 1960 larda kaçırdığımız içten yanmalı motor pazarını elektrikli otomobilde bulma fırsatımız var yakın bir zamanda 5 türk firması hükümet destekli elektrikli araç işine girdi , umarım dünya markalarıyla rekabet edebilecek gücü bulabilirler lafı toparlamak gerekirse yakın bir gelecekte özellikle otonom sürüşün gelişmesiyle tüm insan ve ürün taşımacılığı büyük bir değişimden geçicek gibi gözüküyor elektrik araçların tek büyük sıkıntısı şuan menzilleri pek uzun değil pil teknolojisindeki gelişmelerle yakın bir zamanda işleri değişebilir sizin fikirleriniz neler elektirikli araç almayı düşünür müsünüz ?

-Buradan yapay zeka hakkında yazdığım yayına gidebilirsiniz .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages