UZAY ARAÇLARINDA KULLANILAN GELİŞMİŞ TEKNOLOJİK ALTYAPI - TeknoVizyoner Popüler teknolojiyi eleştirel yorumlayan blog sitesi
UZAY ARAÇLARINDA KULLANILAN GELİŞMİŞ TEKNOLOJİK ALTYAPI

UZAY ARAÇLARINDA KULLANILAN GELİŞMİŞ TEKNOLOJİK ALTYAPI

Share This
Güneş sistemimizin en uç noktalarına kadar gönderilen uzay araçları uzun mesafelere nasıl ulaşıyorlar ? Uluslararası uzay istasyonu neden kuruldu ?
Bunun gibi bir çok soruya cevap verebilmek için yeni bir seriye başlıyorum uzayda kullanılan uzay araçları hakkında zaman buldukça bilgiler vericem yazdığım bu içeriği giriş yazı olarak düşünün devamı detaylı araştırarak gelicek umarım ilginizi çeker .
Özellikle son 100 yılda NASA'yla birlikte uzay teknolojilerinde ciddi yol katedildi mühendislerin geliştirdiği uzay araçlarına bakıcak olursak

  • Uzay Mekikleri
  • Sondalar
  • Yapay Uydular
  • Gezegen ve uydularının üstüne indirilen araçlar
  • Atmosfer dışına taşıyan roketler

Özelikle yapay uydular sayesinde bugün iletişimde insanlık tarihinde devrim yarattık konuyu biraz daha genişleterek hangi görevlere hizmet ettiklerini bir sonraki yazımda sırayla açıklamaya çalışıcam uzay araştırmaları için önem taşıyan bir diğer konu ise uluslararası uzay istasyonu hakkında kısa bilgi vermek istiyorum .


ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU HAKKINDA MERAK EDİLENLER?

Kurulma amacı : Uluslararası 16 ülkenin katılımıyla uzay hakkında yakın araştırmalarda bulunmak .

Yapılan faaliyetler : Arızaları kontrol etmek , istasyon dışı yürüyüş yapmak , sistemlerin çalışabilirliği kontrolü ve genel araştırmalar ,
yer çekimsiz ortamda deneyler yapma ve sağlıklarına dikkat etmek gibi ciddi kuralları olan bir merkez .

Maliyeti ve hizmet süresi : 1998 - 2024 yılları arasında hizmet vericek proje maliyeti 150 milyar dolar tutmuş bu zamana kadar harcanmış en maliyetli proje olduğu söyleniyor .

İstasyon hareket hızı : Astronotlar istasyonda 16 gün doğumu 16  gün batımına tanık oluyorlarmış . İstasyonun hızı saatte yaklaşık 27.600 kilometre bu hıza ulaşmasını sağlayan dünyanın çekim alanında olmasından dolayı olduğu söyleniyor . İstasyonun Dünya etrafındaki tur sayısı ise yüz binin üzerinde . Dünya etrafındaki bir turu yaklaşık 93 dakikada tamamlıyor .

- Uzay istasyonunda insanların nasıl yaşadığını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz . 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages