FOTOĞRAF TEKNOLOJİSİNDEKİ BÜYÜK EVRİM .. - TeknoVizyoner Popüler teknolojiyi eleştirel yorumlayan blog sitesi
 FOTOĞRAF TEKNOLOJİSİNDEKİ BÜYÜK EVRİM ..

FOTOĞRAF TEKNOLOJİSİNDEKİ BÜYÜK EVRİM ..

Share This
Fotoğraf çekmek özellikle günümüzde selfie(öz çekim) furyasıyla epey bi popüler oldu hatta kendini kaptırıp çeşitli pozlar vermek için hayatını kaybeden insanlarda yok değil , merak edip fotoğraf makinelerinin nasıl görüntü aldığını ve tarihi hakkında kendimce gelişim sürecini sizlere aktarmak istiyorum .
Aslında görüntü işleme tekniği 10.yüzyıl Ibn-i Heysem'e kadar gidiyor fakat asıl gelişme1826 yılında Niepce tarafından elde edilmiş . Geliştirdiği kendine has yöntemlerle görüntü elde etmeyi başarsada oluşturulan fotoğraftan sadece bir kopya elde ediliyordu hem yavaş ve keskin değildi o yüzden bu teknikle görüntü elde edilişi pekte ileriye gitmesi mümkün olamadı . Daha sonra Dougree adlı ressam Paris operasında çalışırken doğru persfektifli çizimler için geçmişte kullanılan bir yöntem olan çevresindekilerin resmini ekrana yansıtan optik (ışık)lı bir alet olan Kamera Obscura kullanmaya başlamış bu alana ilgiye duydukçada görüntünün kimyasal yolla saptanmasına bir hayli merak sarmış . Niepce'nin bu alanda olan çalışmaları duyunca beraber ortak çalışmaya başlamışlar fakat 1833'te Niepce ölünce işin gidişatı biraz değişmiş tek başına çalışmayı götüren mucit 2 yılın ardından görüntünün sodyum klorürle sabitleştirilmesini bulmuş daha önce 7 8 saat olan pozlama yarım saate düşürebilmiş ve patentini alarak tüm dünyaya serbestçe yayılmasını istemiş bu sayede görüntü alanındaki gelişmeleri daha kolay devam ettirme fırsatı oluşturmuş.

İLK FOTOĞRAF MAKİNESİ


FOTOĞRAF ÇEKME KÜLTÜRÜNÜN ŞEKİLLENDİĞİ DÖNEM 

O dönemlerde Henry Fox kimyasal maddelere batırılmış kağıt üzerine görüntü elde etmeye çabalamış fakat bi yere kadar görüntünün aniden kararması ve net olmayışından dolayı unutulup gitmiş fakat o sıralar geliştirilmelerle yol kat edildikce insanların dilinde fotoğraf makinesi kimliğe oturmaya başlamış ardından fotoğraf kağıtlarını yumurta akına batırarak pürüzsüz yüzey elde edilsede bu yöntem ayrıntıları yok ettiği için vazgeçilmiş ardından ıslak levha ve kuru levha yöntemiyle 1850 lerde fotoğraf çekmenin adı konulmuş diyebiliriz .

EFSANE KODAK FİRMASININ PİYASAYA ÇIKIŞI ..

Artık fotoğraf makinelerinin gelişmesi hızlanmaya başlamış ve firmalar yavaş yavaş kendini göstermeye başladığı dönemlerde bunlardan en etkili firma Kodak'ın patronu George Eastmen 1852 yılında 10 poz çekebilen fotoğraf makinesini çıkardı , enterasan olanı ise 10 poz bitince fabrikaya götürülüp  jelatin filmi kağıttan ayrıldıktan sonra cam üzerine koyulup yeniden makineye film koyularak sahibine veriliyormuş . Fotoğraf teknolojisi 19. ve 20. yüzyılda değişik  merceklerin ve selülozdan yapılan filmlerin kullanılmasıyla fotoğraf makinesi ve film endüstrüsündeki gelişimle bu zamanlara kadar geldi 10 poz çekebilen makinalardan 4k fotoğrafı çok kısa süre çeken dijital makinelere gelmesi için uzun bi zaman geçmiş , bakalım daha ne gibi değişikler bizleri bekliyor olucak  .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages