YENİ NESİL DİJİTAL KRİPTO PARA NE KADAR GÜVENLİ ? - TeknoVizyoner Popüler teknolojiyi eleştirel yorumlayan blog sitesi

Antik çağlardan bu zamana kadar bir çok formda çeşitte para birimleri oldu , fakat birazdan bahsedeceğim yeni nesil dijital birim geçmişten günümüze kadar gelen nesnel paralardan epey farklı .
   Bitcoin'in fikir babası Satoshi Nakamoto adlı kullanıcı bir makale yayınlarak sanal parayla ticareti ilk 2009'da ortaya attı ve o zamandan beri piyasalarda faaliyet gösteriyor . Kripto para zamanla ivmelenerek varlığını dahada arttırmış duruma geldi fakat , bitcoin  herhangi bir merkeze bağlı değil sürekli geliştirelerek daha stabil güvenli bir hale getirilmeye çalışılıyor . Şuanda bitcoin sistemiyle ödeme alan çeşitli firmalar oluşmaya başladı , özellikle de Japonya'da bu değişim daha hızlı oluyor . Fakat iş tamamen elektronik online sisteme doğru evrildiği için bir çok insanın aklında haliyle soru işaretleri oluyor iyide ne kadar güvenli ?
    Bitcoin borsası şuanda tam olarak stabil değil çok değişken durumda günümüzde medyanın büyük güç haline gelmesiyle özellikle çeşitli kurumlar kullanımı dahada artırmak için yoğun çaba içindeler dünya değişiyor , önce matbaala birlikte cüzdanlarımızda yer eden para zaman geçtikçe evriliyor yakın gelecekte ödeme sistemleri parmak izi iris tarama veya çeşitli algoritmalarla birlikte çok daha kolay haline getirilecek gibi gözükyor yalnız ,  yapılan işlemler veritabanına işleneceği için küçük bir ödemeniz bile kayıt altında tutuluyor ( ne tutulmuyor ki :) ) .   Şuanda belirli ülkelerde bitcoini nesnel paraya çevirip çekmeniz mümkün veya herhangi bir ürünle takas ederek ticaret yapma imkanınızda var , bitcoinin avantajları bir hayli fazla herhangi bir merkezi birimi olmadığı için para transferi yapmanız oldukça kolay mesela 1 bitcoin transfer ediceksiniz her bitcoin için kripto şifreleme algoritması kullanıldığı için bir bitcoini kullandığınızda güvenlik nedeniyle bir daha kullanamıyorsunuz ödeme işlemi gerçekleşmeden önce kripto şifreleme veri madencileri tarafından doğruluğu ve özgünlüğü kontrol edilip onaylanıyor ayrıca bitcoin açık kaynaklı kod sistemiyle yazıldığı için sistemin sahibi herkes özgür bir ortam diyebiliriz . Son olarak toparlamak gerekirse  bitcoin tarafında yaşanan son güncel durumlar bunlar  gelecekte nesnel paranın yerini tamamen alabilecek mi hep birlikte görüceğiz .


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages