İSTANBUL'A HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖSTERDİK Mİ ? - TeknoVizyoner Popüler teknolojiyi eleştirel yorumlayan blog sitesi

Teknoloji ve bilim dışında biraz tarihtende bahsetmek gerektiğini düşündüm tüm zamanların güzel şehri olan İstanbul hakkında görüşlerimi paylaşmak istedim.
  İstanbul Avrupa ve Asya kıtasını bir araya getiren geçmiş dönemlerde bir çok millete ev sahipliği yapmış kadim bir şehir. Fatih Sultan Mehmed'in fet etmesiyle orta çağın kapanması yeni çağın açılmasına ev sahipliği yaptı . Bir çok insan İstanbul'un belirli mimarisi boğazı eski arnavut kaldırımlı cumbalı evlerden oluşan tarihi semtlerinin olduğu sembolik bir şehir olarak bilir fakat İstanbul bundan çok daha fazlasına sahip , uzun yıllar payitahta ev sahipliği yapmış , Doğu Roma ve Ortodoks hristiyanlığınında yönetilen şehri olmuş.
   Fatih şehri 1453'te fet ettiğinde şehir bitkin haldeydi tekrar canladırmak için kervansaraylar , hanlar , çarşılar kuruldu şehre bir çok yerden bilim adamları , alimler getirildi amaç İstanbul'u ilim ve bilimin merkezi haline getirmekti fakat Fatih öldüğünden sonra diğer padişahlar bilime ve teknolojiye çok fazla önem vermedikleri için çok büyük atılımlar yapan bir şehir maalasef olamadı . Osmanlı , Selçuklu , Bizans ve Grek medineyetine ev sahipliği yaptığı için mimari ve kültürel anlamda zengin oluşu her zaman ilginin üstünde olmasını sürdürdü , ve günümüzde hala gerek Ayasofya gerekse Kapalı çarşı gibi birçok turistik bölgeleri bir çok turistin merakla gelmesini sağlayan metropolitan şehir olma özelliğini sürdürmekte ...Sene 2017 ve an itibariyle İstanbul 60'lı yıllarda köyden kente göçün getirdiği çarpık kentleşme yüksek katlı devasa konutların esiri olmuş durumda sadece ülkemizin değil tüm dünyanın gözdesi olan metropol şehire yeterli değeri maalasef gösteremedik .
  Herşeye rağmen İstanbul ülkemizin finans ve ekonominin kalbinin attığı şehir durumunda , genellikle tarihiyle dikkat çeksede 3 tarafı deniz olması karadenize geçiş arteri konumunu bulundurması ve Asya ile Avrupa'yı bağlayan önemli geçiş güzergahı konumu itibarıyla ciddi iş alanları ve önemli projelerede ev sahipliği yapmaktadır  .Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages