DOĞU ROMA İMPARATORLUĞU'NA FATİH'TEN BÜYÜK DARBE - TeknoVizyoner Popüler teknolojiyi eleştirel yorumlayan blog sitesi
DOĞU ROMA İMPARATORLUĞU'NA FATİH'TEN BÜYÜK DARBE

DOĞU ROMA İMPARATORLUĞU'NA FATİH'TEN BÜYÜK DARBE

Share This

Ülkemizin özellikle batı yakalarında hala Roma ve Antik Yunan dönemlerinden kalan tarihi obje ve mekanlar bulunmakta bunların en iyi örneği Ortodoks hristiyanlığının hala merkezi kabul edilen Ayasofya'dır .
M.Ö 1 .yüzyılda Augustos önderliğinde eski antik yunandan alınan tecrübe birikimiyle haçlı ruhu daha derin yansıtabilmek için Roma imparatorluğu kurulur , o dönemde Akdenize hüküm sürmüş ve en büyük imparotorluklardan biri konumunda olmuştur ta ki 375 yılına kadar kavimler göçü ile yaşadığı büyük karmaşadan kurtulamayan Roma imporatorluğu ülkemizin şuanki topraklarınıda içine alan Doğu ve Batı Roma olarak iki devlete bölünür .
    Batı Roma 476 yılında Germenler'in baskı ve saldırısıyla yıkılırken Doğu Roma uzun yıllardır Anadolu'da yaşayan Türklerin  Osmanlı ruhuyla 1453'te Fatih'in İstanbul'un o dönemki adıyla Konstantinopolis'i fethiyle Türk milletine geçerek Roma imparatorluğunu tarihe karışırtırır ve tarihte yeni bir dönem açılmasına vesile olur .

460 yılında Batı ve Doğru Roma toprakları 

Osmanlı imparatorluğunun İstanbul'u almasından sonra Yunan milletleri Bizans imparatorluğunu tekrar canlandırmak için  Megeli İdea (imparatorluk kurma fikri) gibi planlar yapmaya kalkışılsada başaralı olamadılar . 1. Dünya savaşında Türk milletinin Yunanlıların karşısında türkçülük akımı ve kuvayi milliye ruhuyla aldığı galibiyet bu düşüncelerinin tamamen yok olmasını sağladı .
   Batı milleti günümüzde hala yenilgiyi kabul etmeyip çeşitli yöntemlerle ülkemizi tehdit etmeye devam etsede millet olarak kadim topraklar olan Anadolu'da varlığımızı sürdürmeye gururla devam ediceğiz .Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages