KUANTUM BİLGİSAYARLARIN ÇALIŞMA MANTIĞI VE GELECEKTEKİ ROLÜ ? - TeknoVizyoner Popüler teknolojiyi eleştirel yorumlayan blog sitesi
KUANTUM BİLGİSAYARLARIN ÇALIŞMA MANTIĞI VE GELECEKTEKİ ROLÜ ?

KUANTUM BİLGİSAYARLARIN ÇALIŞMA MANTIĞI VE GELECEKTEKİ ROLÜ ?

Share This


Kullandığımız elektronik cihazlar özelliklede bilgisayarlar  0 - 1  kod sistemiyle çalışırlar yani  cihazların içerisinde bulunan transistörler  devre ( 1 )  açık ise elektrik akımı geçer kapalı yani ( 0 ) ise elektrik akımı geçmez şekilde tasarlanmıştır .
    Fakat bu teknoloji yarım asırdan fazladır kullanılmakta ve haliyle yavaş yavaş miladını doldurmaya başladı . Çünkü cihazların daha güçlenebilmesi için transistörlerin çok daha küçülüp sayılarının artması gerekir fakat daha çok küçültürlerse elektrona karşı direnci oluşamıyacağı için geleneksel bilgisayarlar artık ömrünü doldurmaya başladı . Bilim adamları bu konuda bi çözüm üretmek için fiziğin başka bir boyutu klasik fizikten tamamen farklı olan süperpozisyon teorisi yani kuantum fiziğinden faydalanma yönelimine gittiler özellikle IBM gibi öncü bilgisayar donanım üretici firmaları bu konuda çalışmalarını yoğunlaştırdılar , yaklaşık 1980'den beri bu alanda gelişmeler mühendisleri kuantum bilgisayarı yapıp onu programlayabilecek seviyeye getirdi . 


Kuantum dünyasının bilgisayar çalışma mantığı bilindiği gibi bitlerle değil bunun yerine ( qubit )  fotonların polarizasyonuna göre veriyi üretiyor yani foton dikey polarizasyondaysa ( 0 ) yatay polarizasyondaysa ( 1 ) olarak kabul ediliyor . Çalışma mantığının nasıl olduğunu biraz daha açarsak yeni nesil bu bilgisayarlar fiziğin süperpozisyon ilkesini kullanarak işlem yapıyolarlar yani foton aynı anda hem A noktasında hem B noktasında olabiliyor pcye bi işlem yaptırmak istediğinizde foton polarisazyonu hem 1 hem 0 olucağı için işlemi yapma hızı normale göre çok fazla artıyor .
   Şuanda Kuantum bilgisayarlar daha henüz başlangıç aşamalarında olsada çok yakın bir gelecekte son kullanıcıya ulaşması muhtemel henüz kuantum bilgisayarlar kripto şifreleri çözümlemede karışık matematik problemlerini çözmede  kullanılıyor .
   Sonuca gelirsek dünya artık eskisi gibi değil çok daha dinamik çok daha hızlı değişken , bundan daha 10 sene öncesine kadar Android , İOS gibi sistemlerden bahsetmiyorduk bile şimdi heryerde herkesin elinde bir tane var . Kuantum Bilgisayarlarda yapay zeka algoritmalarıyla birleşerek insanlığın gelişimine büyük katkı sağlıyacağı kesin , fakat bu teknolojileri kötü amaçlı kullanmak isteyenlerde olucağı da aşikar .Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages