GÖKYÜZÜNDE PARLAYAN IŞIĞIN ARKASINDAKİ GÜÇ! - TeknoVizyoner Popüler teknolojiyi eleştirel yorumlayan blog sitesi

Dünyamız 7 gün 24 saat hiç durmadan dönerken bizler çalışıyoruz okula gidiyoruz seyahat ediyoruz ve uzayın sessiz karanlık boşluğunda bişeyler oluveriyor . Gezegenimizin biz hissetmemize rağmen hiç durmadan güneşin etrafında dönmesini sağlayan şey ne ? Bunun cevabını aramak için sistemin ana karakterine bakmamız gerekiyor . Güneşimiz yaklaşık 4.65 milyar yaşında ve içindeki hidrojen atmonu parçalayarak kendine enerji sağlayan merkezi yıldızımız , enerjisi sayesinde ısı ve ışığın yanında güçlü radyasyon salınımıda yapıyor peki bu yıldız nasıl oluyorda dış sıcaklığı 5700 dereceyi  kendi içinde oluşturup Dünyamız' a besin , enerji ısı ve ışık olarak yansıtabiliyor ?
   Güneşin içerisinde bulunan ve %73'lük kısmını oluşturan hidrojen atomu çeşitli reaksiyonlarla çekirdek füzyonunu helyuma çevirerek 10 milyon derece iç sıcaklığa kadar çıkabilmekte bu füzyon sayesinde etrafına ( 400 trilyon trilyon watt) 'lık enerji yayıyor ve 4.65 milyar yaşında olan yıldızımızın içinde bulunan hidrojen oranı %38 durumunda araştırmalara göre ömrünün yarısına geldiği  söyleniyor . Güneşimiz kırmızı cüce yıldız grubunda ve bu tür yıldızların ömürleri 10 milyar yıl civarı oluyor ...    Gelelim Dünya ve diğer gezegenler  nasıl oluyorda güneşin etrafında dönüyorların cevabına uzay esnek bi yapıya sahip , güneşin ağırlığı diğer gezegenlerin kütle ve ağırlığından daha yoğun olduğu için kendisine doğru güçlü bir kütlesel çekim alanı oluşturuyor ve bu sayede belirli bi hızla eliptik bir eksen etrafında dönüyorlar dünyanın bu dönüşü aynı zamanda merkez kaç kuvvetini sağlıyor ve yerçekimi olarak adlandırdığınmız kütlesel çekim sayesinde dünya yüzeyinde rahatça yaşayabiliyoruz . Unutmadan güneşin yakıtı olan hidrojen yakıtını bitirince ne olucağına gelirsek güneş hidrojeni tamamen bitirince enerji üretimi durur yıldızın çekirdek bölgesi içe doğru çökmeye ve sıkışmaya başlar ,  sürtünmeden dolayı çekirdek ısısı 100 milyon dereceye kadar ulaşır ve çekirdeği çevreleyen helyum enerji üretmeye başlar yıldız çeşitli sebeplerden bu sırada büyümeye devam eder helyumun yanması da bitince sırasıyla , karbon yakılmaya başlar, o biter oksijen yakılır; sırayla neon, silikon, kükürt vs diye gider ve sonunda güneşin kütlesi nükleer tepkime yapıcak gücü bulamaz dağılıp ömrünü beyaz cüce olarak tamamlar .
     Evrenin bu muhteşem duzeni insani gercekten büyülüyor şuana kadar yapilan kesifler uzayin sadece %10 yakin bir kısmını oluşturuyor ,  insanlık olarak henuz gelismekte olan bir irkiz ve etrafimizda olan bitenleri yeni yeni anlamdırmaya başladık yakın zamanda güneşe gönderilecek uzay araci belki genç yıldızımızın bilmediğimiz yanlarını bizlere yansıtacak bekleyip görüceğiz .


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages